Dzięki YouTube i National Geographic możemy zobaczyć w niezłej jakości cały film „Chasing Ice” o zmianach klimatycznych z fotografią w tle. Ten niesamowity dokument jeszcze parę dni temu puszczany był na Festiwalu OffPlusCamera w Krakowie. Nie wiadomo ile będzie dostępny więc tym szybciej warto zarezerwować sobie czas na oglądnięcie.

Ścigając arktyczny lód („Chasing Ice”)

Reżyseria: Jeff Orlowski
75 min, USA 2012

James Balog jest cenionym fotografem przyrody, który współpracuje między innymi z prestiżowym „National Geographic”. Szukając nowych wyzwań, ale i pragnąc nadać swojej pracy wymiar społeczny, mężczyzna decyduje się na ciekawy eksperyment.

Poprzez swoje zdjęcia pragnie zabrać głos w toczącej się w Stanach Zjednoczonych publicznej debacie o globalnym ociepleniu, a pomóc ma mu w tym obserwacja jednego z lodowców. Pierwsze wyniki przechodzą jego najśmielsze oczekiwania, w efekcie czego fotograf postanawia zająć się tą problematyką w sposób bardziej wnikliwy. Tym sposobem powstaje, złożona z kilku entuzjastów, ekspedycja Extreme Ice Survey, której celem jest dokładna dokumentacja zmian klimatycznych na przykładzie ruchów lodowców w kilku miejscach na ziemi.

Wielokrotnie nagradzany dokument Jeffa Orlowskiego to opowieść ku przestrodze. Podejmuje szereg kwestii, z którymi mierzy się współczesne społeczeństwo, pokazując jednocześnie polaryzację stanowisk,jakie zdominowały debatę publiczną – nie tylko w Stanach Zjednoczonych. „Ścigając arktyczny lód” traktuje bowiem o problemach globalnych, które zlekceważone mogą doprowadzić do tragicznych konsekwencji. Jest to fascynujący dokument podróżniczy, będący zapisem nieustraszonych wypraw Jamesa Baloga w najbardziej niedostępne i nieprzyjazne miejsca po to, by doprowadzić eksperyment do końca.

Reżyseria: Jeff Orlowski
Scenariusz: Mark Monroe
Zdjęcia: Jeff Orlowski

Opis z strony http://www.offpluscamera.com/filmy/szczegoly/284

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...