Dzisiejsi mistrzowie, z nierzadko kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, nie mają następców. Nie mogą tym samym spełnić najważniejszej roli każdego mistrza – wykształcenia ucznia. Tym samym nasz świat, mimo rosnącej zamożności i dostępności dóbr, za kilkadziesiąt lat będzie biedny – biedny, ponieważ zabraknie rzeczy tworzonych z duszą.

Ginące Zawody to projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na ten problem. W jego ramach duet Michał Kaźmierczak – fotograf i Agnieszka Kaczmarczyk – dziennikarka, odwiedzają rzemieślników na śląsku cieszyńskim próbując ocalić ich kunszt od zapomnienia. Na stronie www.ginące-zawody.pl będzie można zobaczyć gamę tych niezwykłych, pasjonujących postaci pokazanych w formie fotografii portretowych oraz panoram sferycznych wzbogaconych wywiadem. W chwili obecnej zapoznać się można z panem Jerzym Wałgą – ostatnim rusznikarzem cieszyńskim, Andrzejem Malcem, który wykonuje galanterię z kości oraz Bronisławem Plintą – szewcem  cholewkarzem. Docelowo autorzy zamierzają pokazać 15 rzemieślników. Kolejna postać, którą będzie rzeźbiarz Grzegorz Michałek, ukaże się na początku lutego, a następne co 2 tygodnie.

www.ginace-zawody.pl

Wizja autora wymagała zastosowania dodatkowych źródeł światła do oświetlenia modeli. Dzięki wykorzystaniu lamp Fomei Digital Pro X (500Ws i 1200Ws) uzyskano zarówno dużą mobilność jak również bogaty zestaw wysokiej jakości modyfikatorów i akcesoriów. Panoramy sferyczne zostały zaś wykonane ultra szerokim Samyang-iem 8mm, dzięki któremu jakość i ostrość obrazu jest bardzo wysoka.

„Fotografując rzemieślników, przy okazji tego projektu chciałem zrobić coś innego – pokazać ich w nieco odmienny sposób od czysto prasowej fotografii. Zdecydowałem się na swego rodzaju mix stylu prasowego z podejściem typowo studyjnym, portretowym. Aby ten zamysł zrealizować musiałem mieć do dyspozycji mocne, a jednocześnie mobilne lampy błyskowe. Produkty Fomei z rodziny Digital Pro X idealnie spełniają to zadanie, jednocześnie dostarczając fotografowi duża gamę naprawdę dobrej jakości modyfikatorów światła i akcesoriów. Dodatkowo chciałem zaprezentować warsztaty rzemieślników, ich środowisko pracy w formie pełniejszej aniżeli ograniczony wycinek, jakim jest fotografia. Zdecydowałem się na stworzenie panoram sferycznych ich małego świata, które lepiej wprowadzą widzów w ten niepowtarzalny klimat. Realizacja takich fotografii wymaga niestandardowego, ultra szerokokątnego obiektywu. Wybrałem produkt firmy Samyang, który zadziwia zarówno jakością, jak i ceną” Michał Kaźmierczak

Parojekt objęty patronatami Zamku Cieszyn i Burmistrza Miasta Cieszyna.
Partnerami projektu są firmy Fomei ( medikon.pl ) i Samyang ( samyang.pl )

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...